Solea Nedir

Solea, Türkiye'de ve tamamen Türk mühendisleri (DMK YAZILIM) tarafından üretilmiş bir MÜZİK OTOMASYON SİSTEMİ yazılımıdır. Bir otomasyon yazılımında olması gereken tüm özellikleri içermektedir. Müzik yayını yapan işletmelerde (radyo, otel, iş merkezi, restoran, bar ..) insan faktörünü minimuma indirmekte hatta tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Solea Tarihçesi

2001 yılı sonlarına doğru yazılmaya başlanan Solea, 2002 yılı Mayıs ayından itibaren pek çok radyo ve otelde kullanılmaya başlanmış, %100 müşteri memnuniyetinden aldığı cesaretle gelişimini sürdürmüş ve sektördeki yerini güçlendirmeye devam etmiştir.

Ürünün hedefi dünya pazarında saygın bir yer edinmektir. Bu nedenle ürün geliştirilirken uluslararası standartlar dikkate alınmış, gerekli çalışmalar tamamlanarak yurtdışına açılmaya hazır hale getirilmiştir. Solea, yabancı radyo otomasyon sistemlerini ülkemizde satan firmalar tarafından da beğeniyle karşılanmış ve yurtdışında da başarıya ulaşabilecek bir ürün olarak nitelendirilmiştir.

Özellikeri

Solea'yı benzer yazılımlardan kalın bir çizgiyle ayıracak özellikler 3 ana grupta toplanabilir.

1. Gelişmiş Veritabanı: Kullanıcıyı müzik dosyalarıyla boğuşmaktan kurtarır. Aradığınız bir müziğin hangi klasörde olduğunu bilmek zorunda değilsiniz. İstediğiniz bir parçaya ve/veya parça grubuna çok çabuk ulaşabilirsiniz. Sözgelimi, 1980-1990 yılları arasında piyasa çıkmış yavaş tempolu pop tarzında parçaları görmek ve bunları kullanmak için 1-2 saniye yeterlidir.
Kurumsal bir işletmeyseniz, 32 telefon hattından yapılan görüşmeleri kaydedebilirsiniz.
Üniversite iseniz 32 anfide veya konferans salonlarında yapılan konuşmaları kaydedebilirsiniz.

2. Ağ Üzerinden %100 Sunucu Destekli Erişim: Solea ağ üzerinden erişim desteği sağlarken, işletim sisteminin (Windows'un) dosya paylaşım mekanizmasını asla kullanmaz. Söz gelimi, uzaktaki bir makinadan veritabanına yeni bir albüm ekleyebilmek için herhangi bir klasörün paylaşıma açılmasına gerek yoktur. Internet veya lokal ağ üzerinden bir Solea sunucusuna erişebilir; yeni müzikleri, reklamları, “jingle”ları veritabanına ekleyebilir, yayın akışını programlayabilirsiniz. Bu özellik, aynı zamanda tüm güvenliğin Solea tarafından sağlanmasını mümkün kılar. Aksi takdirde, paylaşıma açık dosyalarınız yanlışlıkla veya kasten silinebilir. Dosya paylaşımı mantığıyla çalışan hiçbir sistemde güvenlikten söz edilemez.

3. Kolay Yedekleme: 5,000 parçalık bir müzik arşivinin büyüklüğü nerdeyse bir bankadaki veritabanının büyüklüğüne eşittir. Veri ne kadar büyükse, kaybolma tehlikesi de o kadar fazladır (MURPHY kuralı). Dünya'da hiçbir önlem verinin kaybolmayacağını garanti edememektedir. Bu nedenle en garantili çözüm verinin bir yedeğinin muhafaza edilmesidir. Yedekleme işleminin uzun sürmesi, kullanıcıları daha az sıklıkta yedek almaya zorlamaktadır. Solea'nın "Fark-Yedekleme (incremental backup)" özelliği sayesinde sadece değişikliğe uğrayan veriyi yedeklemeniz yeterlidir. Bu işlem her gün yapıldığında 1-2 dakikayı geçmemektedir. Bu özellik olmasaydı tüm verinin yedeklenmesi (20,000 parçalık bir veritabanında) hergün 4-5 saat sürecekti. Yedekleme işlemini otomatik olarak gerçekleştiren bir yazılım (SoleaBkp.exe), Solea ile birlikte ücretsiz verilmektedir.

Yukarıda bahsedilen özelliklerin tamamına sahip dünyadaki tek yazılımdır.

Diğer Teknik Özellikleri :

 • "3 Tiered Client/Server" sistem mimarisi
 • "Multi-threaded" uygulama mimarisi
 • SQL üzerinden veritabanı erişimi (SQL sunucusu tamamen DMK Yazılım tarafından geliştirilmiştir)
 • "Transactional" veri işleme özelliği
 • RDBMS kurallarına uygun veri yapısı
 • Tüm 32 bit Windows işletim sistemlerinde çalışabilme özelliği
 • Marka/model ayırt etmeksizin tüm ses kartlarını destekleme özelliği
 • WDM ve DirectX kullanımı
 • MDI arayüzler
 • 5+1 (Surround) çalabilme özelliği
 • Düşük kaynak ve işlemci tüketimi, yüksek performans
 • DSP işlemlerinde düşük Latency