Otel Modülü

Otel Modülü başta turistik oteller olmak üzere dahili müzik yayınına önem veren işletmeler için geliştirilmiş bir modüldür.

Otel modülü sayesinde tek bir bilgisayar kullanılarak aynı anda 32 farklı lokasyona müzik yayını yapılabilir. Her lokasyon için bir kez planlama yapıldıktan sonra, müzik yayını ömür boyu el değmeden gerçekleşebilecektir.

SANAL LİSTE Tanımlama (Otomatik Parça Seçme):

Sadece Solea'ya özgü ve Solea'yı benzer yazılımlardan kalın bir çizgiyle ayıracak en önemli özelliktir. Hiçbir playlist hazırlamadan, sadece hangi lokasyonda ve hangi saatlerde ne tür parçalar çalınacağı bir kez tanımlanarak (bkz. Yayın Planlama) ömür boyu el değmeden yayın yapma imkanı sağlar . Örneğin; LOBİ'de her gün saat 09:00'dan itibaren klasik müziğin ARYA formunda ve erkek sanatçıların söylediği parçaların çalınması sağlanabilir. Bu biçimde bir tanımlama yapmak 10 saniyeden kısa sürer. Yapılan bir tanımlamanın, başka saatlerde, başka günlerde hatta başka lokasyonlarda da geçerli olması için kopyala/yapıştır işlemi yapılabilmektedir. Tanımlamaya uygun parçalar otomatik olarak seçilirken sanatçıların ve parçaların daha önceki çalınmışlık durumları dikkate alınır ve bir rotasyon uygulanır. Böylece sanatçıların ve parçaların kısa aralıklarla tekrarı önlenmiş olur.

Otomatik Seviye Kontrolü (AGC):

Kullanıcıların yetki seviyeleri ayarlanabilir. Otel Modülü hiçbir kullanıcı yetkisi dışında işlem yapamaz. Sözgelimi, arşivdeki bir parçayı kopyalayıp başkasına veremez, yayından kaldırılmış parçaları göremez/çalamaz, yayının çıkış ses seviyesine müdahale edemez.

Çoklu Kanal Desteği:

Tek bir veritabanı (müzik arşivi) üzerinden 64 lokasyona kadar farklı müzik yayını yapabilir. Otel Modülü her 8 lokasyon için 1 bilgisayara ihtiyaç duyulmaktadır. Tek bir stereo ses kartından 2 ayrı müzik yayını yapılabilmektedir. Tek bir 5.1 ses kartından 6 ayrı müzik yayını yapılabilmesi için çalışmalara devam edilmektedir.

Uzaktan Yayın Kontrolü:

Yayın akışında değişiklik yapmak için yayın bilgisayarını meşgul etme zorunluluğu yoktur. Otel Modülü başka bir lokasyondaki bilgisayardan yapılan yayın akışı değişikliği 4 saniye içerisinde yayın bilgisayarının paneline yansır.

Tasarlanabilir Arayüzler:

Otel panelindeki tüm renkler değiştirilebilir, her kullanıcı kendine göre bir görünüm (SKIN) tasarlayabilir veya hazır görünümlerden birini kullanabilir.

Müzik Cd'sinden Veri Tabanına Giriş:

Müzikleri veritabanına almak için hiçbir yardımcı yazılıma ihtiyacınız yoktur. CD'den veritabanına direkt aktarım (CD Ripping) özelliği vardır. CDDB desteği sayesinde CD içeriğini internet üzerinden algılayarak veritabanına yazabilir.

Gerçek CD Kalitesinde Düşük Disk Alanı:

Müzikleri veritabanına almak için hiçbir yardımcı yazılıma ihtiyacınız yoktur. CD'den veritabanına direkt aktarım (CD Ripping) özelliği vardır. CDDB desteği sayesinde CD içeriğini internet üzerinden algılayarak veritabanına yazabilir.

Gelişmiş DSP(Doğrudan Sinyal İşleme):

Otel modülü Solea'nın gelişmiş DSP özelliği sayesinde, o anda çalınmakta olan müziğe değişik işlemler (Equalizer, Reverb, Echo, Flanger ...) uygulamanız mümkündür.

Gelişmiş Veritabanı ve Arama Motoru:

Veritabanınızdaki 100 binlerce parça arasından, aradığınız bir parçayı bulup yayınlamak 1-2 saniye sürer. Örneğin; içinde "aşk" kelimesi geçen ve süresi 2 dakikadan küçük olan hızlı tempolu parçaları hemen bulup yayın listesine gönderebilirsiniz.

Parça Kısaltma:

Hiçbir reprodüksiyon işlemine gerek duyulmadan, sadece çalınmaması istenilen bölümler saniye cinsinden belirtilerek, parçalar kısaltılabilir. Örneğin, bir parçanın ilk 10 saniyesinin ve son 8 saniyesinin çalınmamasını hemen sağlayabilirsiniz.

Yetkilendirme:

Kullanıcıların yetki seviyeleri ayarlanabilir. Hiçbir kullanıcı yetkisi dışında işlem yapamaz. Sözgelimi, arşivdeki bir parçayı kopyalayıp başkasına veremez, yayından kaldırılmış parçaları göremez/çalamaz, ses seviyesini değiştiremez.

Parçalar Arasında Geçiş:

Bir parçanın sonu ile sonraki parçanın başını aynı anda çalarak (radyolardaki gibi) kesintisiz müzik dinleme imkanı sunar. Her parçanın nasıl başlayıp nasıl biteceği ayarlanabilir. Birbirlerine mikslenmemesi gereken parçalar belirtilebilir. Her parçaya farklı geçiş süresi verilebilir.

Yayın Planlama:

Yayın planlama ve SANAL LİSTE (otomatik parça seçme) özellikleri biraraya geldiklerinde dünyadaki en gelişmiş müzik üreteci ortaya çıkmaktadır. Her lokasyonun haftalık yayın planı bir kez oluşturulduktan sonra müzik yayını, ömür boyu el değmeden otomatik olarak gerçekleşmektedir. Arşive yeni eklenen parçalar, uygun sanal listelerde hemen dikkate alınmakta ve yayınlanmaktadır. Müziklerin arasında çeşitli anonslar (kahvaltı, animasyon duyuruları vb.) planlanarak müşterilerin bilgi sahibi olması sağlanabilmektedir. Müzik yayınının istenmediği saatlerde, yayının durması planlanabilmektedir. İstenilen saatlerde, arşivden parça çalma işlemine ara verilerek, dış seslerin (radyo yayını, TV yayınlarının sesleri vs) yayınlanması sağlanabilmektedir. Otel paneli her açıldığında, o ana denk gelen tüm planlı işlemler otomatik olarak aktive olmakta, ekranda beliren 9 saniyelik sayaca <İptal> komutu verilmediği sürece yayın kendiliğinden devam etmektedir.

Otel Modülü Gelişmiş Log Takibi:

Belirli bir süre boyunca yayınlanmış olan parçaların liste veya özet biçimindeki raporları lokasyon bazında alınabilir. Bu özellik kullanılarak; MESAM, MÜYAP, MÜYORBİR, MSG gibi birliklerin talep ettikleri raporlar kolaylıkla üretilebilir Excel, Word, HTML ve Note Pad ortamında alınabilir.

İstatistik Amaçlı Raporlar:

Belirli bir tarih aralığında yayınlanmış olan parçaların sanatçı, besteci, tarz, vb. bilgilere göre gruplu raporları kolaylıkla üretilebilir. Örneğin 1 ay boyunca 18-21 saatleri arasında hangi tarz müziklerin en çok çalındığını raporlayabilirsiniz.