Kayıt Modülü

Kayıt modülü (Solea Recorder), çok amaçlı ses kaydı yapabilen bir yazılımdır. Solea'dan bağımsız olarak çalışabilmektedir.

Radyo istasyonu iseniz, RTÜK kayıtlarınızı tutabilir, müzisyenseniz, çalışmalarınızı kaydedebilir, güvenlik sektöründeyseniz, telefon konuşmalarını kaydedebilirsiniz.

Düşük Disk İhtiyacı:

1 saatlik ses kaydını 19KB - 3.6MB'lık bir dosyada saklayabilirsiniz. Aynı kalitedeki ses kaydını ancak 6 MB'lık MP3 dosyasında elde edebilmek mümkündür. Haftada 7 gün 24 saat yayın yapan bir radyo istasyonunun 1 yıllık kaydı en fazla 32 GB yer kaplar.

Çoklu Formet Desteği:

Piyasadaki en yaygın formatları destekler. Farklı saat aralıklarında farklı formatlarda otomatik kayıt yapabilir.

Çoklu Ürün Özelliği:

Aynı anda hem düşük kalitede (RTÜK için) hem de yüksek kalitede (tekrar kullanım için) kayıt yapabilir. Bu kaydın bir kopyasını internet sunucusuna göndererek, internet üzerinden yayın imkanı sağlayabilir.

Düşük CPU Kullanımı:

Kayıt esnasında çok az mikroişlemci (CPU) kullanır. Çalışan programları etkilemez, kendisi de bu programlardan etkilenmez. Yayın makinasında Solea ile aynı anda rahatlıkla kullanılabilir.

Seviye Monitörü:

Kayıt işlemi devam etsin/etmesin, girişteki sesi (Line-in, mikrofon,Internal,vs.) sürekli denetleyebilme, seviyesini değiştirebilme imkanı vardır.

Çoklu Giriş Desteği:

Pek çok girişten (Line-In, Mikrofon, CD, ...) kayıt yapabilir.

Kablosuz Kayıt İmkanı:

Ses kartının özelliğine bağlı olarak, hiçbir kabloya ihtiyaç duyulmadan bilgisayarınızda o anda çalmakta olan müziği/sesleri kaydedebilir.

Hafızada Sıkıştırma:

Sıkıştırma işlemini doğrudan hafızada yaptığından sabit diskinizin yıpranmasını minimuma indirir. Solea Recorder dışındaki yazılımlar genellikle, sesleri önce WAV formatında sabit diske kaydederler daha sonra sıkıştırırlar (MP3'e dönüştürürler). Bilindiği gibi WAV formatı, sıkışmamış bir formattır ve sıkışmış formatlara göre 10-50 kat daha fazla yer kaplar. Bu kadar büyük dosyaların sabit diske sık sık yazılıp silinmesi yıpranmayı arttırmaktadır.

Çoklu Ses Kartı Desteği:

Kayıt ve dinleme işlemlerini farklı ses kartlarından yapabilir.

Dosya Boyu Belirleme:

Oluşturulacak ses kayıt dosyalarının kaçar saatlik olacağı ayarlanabilir.

Kayıt Periyotları Belirleme:

Radyo istasyonunun yayın yaptığı saatler belirtilebilir, yayının olmadığı saatlerde kayıt alma işlemi gerçekleşmez.

Otomatik Başlama:

İsteğe bağlı olarak, açılır açılmaz kayda başlayabilir.

"Tray Icon" Modü:

İsteğe bağlı olarak, Windows araç çubuğunun sağ alt köşesinde simge durumunda çalışabilir.

Kayıt Bulma:

Herhangi bir tarih/saat'teki ses kaydına 1-2 saniyede ulaşılılabilir.

Kayıt Dinleme:

Herhangi bir tarih saat'e ait ses kaydı (ağ üzerindeki başka bir bilgisayardan bile) kolaylıkla dinlenebilir. Hatta, o anda devam etmekte olan ses kayıt dosyası bile birkaç saniye gecikmeyle dinlenebilir. Diğer programların aksine, bu işlem için o anki dosyanın tamamlanmasını beklemeye gerek yoktur.

Ağ Üzerinden Erişim:

Herhangi bir tarih/saat'e ait kayıt, ağ üzerindeki başka bir bilgisayardan kolaylıkla bulunup dinlenebilir.